Elhunyt Puskás Ferencné

2015. augusztus. 12., 13:21   |    

Elhunyt Puskás Ferencné

Szerdára virradó éjszaka budai otthonában, életének 84. évében elhunyt Puskás Ferencné, a világhírű magyar labdarúgó, Puskás Ferenc özvegye.

Hunyadvári Erzsébet 1932-ben született Budapesten, a Kispesti AC 16 esztendős kézilabdázójaként ismerkedett meg Puskás Ferenccel, a klub futballcsapatának sztárjával, akinek 1950-ben esküdött örök hűséget a kispesti Nagyboldogasszony-templomban.

1952-ben született meg egyetlen gyermekük, Puskás Anikó, aki 2011-ben a spanyolországi Valenciában hunyt el. Puskás Ferencné 1956. december 1-jén többszöri sikertelen próbálkozás után jutott ki négyéves kislányával együtt, éjszaka gyalog menekülve a szovjet hadsereg által megszállt Magyarországról Ausztriába, hogy azután Olaszországban csatlakozzon férjéhez, a november 1. óta Nyugat-Európában túrázó Budapesti Honvéd csapatkapitányához.

Bizonytalan ausztriai és olaszországi átmeneti időszak után Puskás Ferenc a Real Madrid játékosa lett, és 1958-ban a családjával Spanyolországban telepedett le. Közben Magyarországon a katonai ügyészség indított ellene nyomozást hivatásos katonaként „csoportosan külföldre szökés bűntette” miatt, és a bűncselekmény 25 éves elévülési ideje alatt a világsztár labdarúgó nem is tért haza Magyarországra, felesége és leánya azonban az első amnesztia-törvények után, a ’60-as évek közepétől már rendszeresen – de persze szigorú ellenőrzés mellett – hazalátogatott a rokonokhoz.

Puskás Ferencné öt kontinensre követte az edzőként Észak-Amerikától Ausztráliáig szinte mindenhol feladatot vállaló férjét, akivel a demokratikus fordulat után, 1991-ben költöztek vissza Magyarországra. Ötvenhat éven át voltak férj és feleség. A legendás sportember életének utolsó hat esztendejében már állandó gondozásra szorult, ezekben az években felesége sem hagyta el Budapestet, Spanyolországban élő lányával, unokáival és dédunokáival is csak akkor találkozhatott, ha ők látogatták meg a dédszülőket.

A sport- és üzleti ügyekben korábban mindig a háttérben maradó Puskás Ferencné férje betegsége és halála után személyes segítséget nyújtott a Puskás című életrajzi könyv (Szöllősi György, 2005), a Puskás Hungary dokumentumfilm (Almási Tamás, 2009) elkészítéséhez, a felcsúti Puskás Akadémia elindításához, a FIFA Puskás-díj megalapításához, a spanyolországi Puskás-hagyaték hazaszállításához és a Puskás Intézet létrejöttéhez is. Leányával védjegyoltalom alá helyezte, és a családi licenckezelő cégbe (PUSKAS.COM Kft.) apportálta férje nevének és képmásának felhasználási jogait, megteremtve ezzel a lehetőséget számos, azóta is élő névhasználati szerződés megkötésére és a hivatalos ajándéktárgyak kereskedelmére. 2015-ben nemzetközi jótékonysági alapítványt (Puskás International Football Foundation) hozott létre alapítóként, a Szepesi- és Östreicher-díj évenkénti átadására, elhunyt futballisták családtagjainak megsegítésére, és a Puskás Ferenc életét bemutató nagyjátékfilm előkészítésére.

Férje, majd egyetlen leánya elvesztése után Puskás Ferencné nagyon nehezen viselte az unokáktól, dédunokáktól való távollétet, és sokszor tapasztalhatta a férje emlékét idehaza gyakran még mindig kísérő bántó közönyt és tájékozatlanságot. Sohasem sajnálta viszont az időt és a fáradságot, hogy olyan ügyek mellé álljon, amelyeket méltónak gondolt Puskás Ferenchez.

A hírkategória további hírei

FŐSZPONZORAINK

  • Adidas
  • OTP Bank
  • TMP
  • Mol GBS