Győr a válogatott meccsek leggyakoribb vidéki színhelye

2013. június. 03., 11:17   |

Viszonylag gyakori helyszíne a magyar labdarúgó-válogatott hazai mérkőzéseinek Győr. Másképpen: egyetlen más vidéki város sem adott annyi, a fenti kategóriába tartozó meccsnek otthont, mint a Kisalföld székhelye. Győrnél csak Budapesten lépett többször pályára hazai mérkőzésen a nemzeti tizenegyünk.

Az 1982-es, spanyolországi Mundial utáni első mérkőzését az akkori bajnokcsapat otthonában, a Rába-stadionban játszotta a magyar válogatott. (Az volt a mostani előtt az egyetlen alkalom, hogy Győrben rendezett válogatott mérkőzés idején az ETO legyen a bajnoki cím védője.) Az akkor még a nem hivatalos európai ranglistán feltétlenül húszon kívüli törökök ellen Mészöly Kálmán szövetségi kapitány négy Rába ETO-játékost is a kezdő csapatba állított, akkor játszott először együtt a címeres mezben Győrben immár legendás, Hannich Péter, Póczik József és Burcsa Győző alkotta középpályás sor, utóbbi kettő gólt is szerzett. Ezen a találkozón debütált a válogatottban a múlt hónapban az 55. születésnapját ünnepelt egykori jobbhátvéd, Csonka Gyula is. 1982. szeptember 22-én egyébként 5-0-ra nyerte meg a magyar válogatott a mérkőzést.

Kevésbé szép győri emlék az 1991-es, írek elleni 1-2, noha a vendégek nagy generációja akkor élte fénykorát. (1988-ban Eb-résztvevő, 1990-ben és 1994-ben vb-szereplő volt a Jack Charlton által irányított válogatott.) Olyan ászok vendégeskedtek a Rába-stadion 6000 nézőjének szeme előtt, mint Mick McCarthy, Dennis Irwin, Roy Keane, Ray Houghton, David O’Leary vagy John Aldridge. Ismét Mészöly Kálmán irányította a magyar csapatot, ez a találkozó jelentette Lipcsei Péter 58 válogatott mérkőzése közül az elsőt. A kapitány ezúttal is válogatott a győriek közül is: az utolsó negyedórára Mónos Tamást Rugovics Vendel váltotta. Addigra már kialakult a végeredmény, Kovács Kálmán lőtte az első gólt a 60. percben, de az írek Kelly és Sheedy révén kilenc perc alatt fordítottak.

Az 1993–1994-es idényben a Győrben mindmáig nagyon népszerű Verebes József párhuzamosan irányította a magyar válogatottat s az ETO-t. Az idény tíz mérkőzésén nyolc győri játékos is bekerült a nemzeti tizenegybe. A horvátok elleni, május 18-i, 2-2-vel zárt találkozón közülük Végh Zoltán, Kuttor Attila és Herczeg Miklós játszott. A későbbi horvát aranygeneráció kilenc tagját (Ladic, Jerkan, Stimac, Bilic, Soldo, Prosinecki, Asanovic, Jarni, Boksic) is felvonultató déli szomszéd ellen találkozó Keresztúri András nagy meccse volt, az akkor éppen a bécsi Austriában szereplő középpályás szerezte mindkét magyar gólt.

Az 1999. június 9-i, szlovákok elleni Eb-selejtező hozta a második magyar vereséget Győrben. Óriási volt a várakozás a mérkőzés iránt, 18 000 néző előtt játszott a két csapat. A másfél évvel korábban még az ETO-nál szakmai igazgatóként dolgozó Bicskei Bertalan szövetségi kapitány két győrit állított a kezdő csapatba, Korsós Györgyöt és Somogyi Józsefet. A kaput a most is kerettag Király Gábor védte. A csapat (vagy éppen a későbbi ferencvárosi játékossal, Pinte Attilával felálló ellenfél) elrontotta Illés Béla 50. válogatottságát, a vendégek Martin Fabus góljával 1-0-ra nyertek.

Nem egészen egy évvel később, 2000 májusának utolsó napján ismét Győrben játszott a válogatott. Az ellenfél, akárcsak most csütörtökön, egy arab válogatott volt. Fura végjátékot hozott a meccs: a 90. percben még 2-0-ra vezetett a magyar csapat, de a szaúdiak a 91. és a 92. percben is találtak egy-egy gólt. A 2000 áprilisától októberéig a nemzeti tizenegyben hat mérkőzésen hét gólt szerző Horváth Ferenc érte el mindkét magyar gólt.

2010. március harmadikán az oroszok ellen játszott a Rába partján a magyar A-válogatott. A 2008 nyarán Eb-elődöntős szbornaja ellen az 1-1 nem számított rossz eredménynek, különös tekintettel arra, hogy Erwin Koeman irányításával 2009 augusztusa és 2010 júniusa között – a dánok elleni, már tét nélküli, egyébként 1-0-ra megnyert koppenhágai vb-selejtezőn kívül – csak ezt a mérkőzését nem veszítette el a válogatott. A gólt Vanczák Vilmos szerezte. Egy percig volt győri a pályán: az akkor másodszor válogatott Koltai Tamás.

Legutóbb 2012. február 29-én, már Egervári Sándor irányításával lépett pályára az A-válogatott az ETO Parkban. A bolgárok ellen a visszatérő Szalai Ádám góljával az utolsó percekig vezetett a csapat, akkor azonban Valerij Bozsinov bevette a kevéssel korábban Bogdán Ádám helyére beállt Király Gábor hálóját (1-1). ETO-játékos nem erősítette akkor a magyar csapatot, ám a második félidőben beállt a győri születésű Németh Krisztián és a város első számú futballcsapatától külföldre került Priskin Tamás is.

A fentiekből kiderül: június 6-án nyolcadszor lép pályára Győrben az A-válogatott, a kisalföldi város ilyen tekintetben listavezető a vidéki települések között.

A lista:

Győr: 7 mérkőzés (1982, 1991, 1994, 1999, 2000, 2010, 2012)
Székesfehérvár: 6 mérkőzés (1974, 1984, 1991, 2006, 2007, 2010)
Debrecen: 4 mérkőzés (1949, 1979, 2000, 2002)
Zalaegerszeg: 4 mérkőzés (1974, 1998, 2004, 2008)
Szombathely: 3 mérkőzés (1975, 1991, 1994)
Siófok: 3 mérkőzés (1995, 1996, 1997)
Nyíregyháza: 3 mérkőzés (1979, 1992, 1998)
Pécs: 1 mérkőzés (2002)
Szolnok: 1 mérkőzés (1974)

A budapesti helyszíneket is tekintetbe véve Győr a magyar válogatott történetének hatodik leggyakoribb színhelye az országhatárokon belül.