Magyar Kupa-döntő: ötödik címvédő vagy hatodik duplázó?

2013. május. 22., 09:03   |

Mindenképpen különlegességet tartogat a mai kupadöntő (Bozsik-stadion, 20.00) végkimenetele: amennyiben a Győri ETO nyer, a hatodik klubként duplázik. Ha a DVSC-Teva, a Loki lesz az ötödik címvédő.

A Győri ETO a második fordulóban kapcsolódott be az idei kupaküzdelembe, elsőre edzőmeccsel felérő mérkőzést játszott, s nyert 12-0-ra a Babót ellen. Rati Alekszidze, Nemanja Andrics és Dudás Ádám is három-három gólt szerzett a találkozón. A harmadik fordulóban a Bölcske együttesén (5-2) került túl idegenben a Győr, majd a csapat a Paksot ejtette ki kettős győzelemmel (4-0, 3-2). A negyeddöntőben újabb kettős győzelem következett egy élvonalbeli csapat ellen: a Honvédtól még gólt sem kapott az ETO (1-0, 2-0). Az elődöntőben a Videoton ellen Székesfehérváron 2-0-ra nyert az ETO, s ezzel magabiztosan várhatta a visszavágót. Az ETO Parkban ugyan kiegyenlítette a Videoton az otthon szerzett hátrányt, de Tarmo Kink a 90. percben szerzett góljával Pintér Attila együttese jutott a döntőbe. A zöld-fehérek mestere 2004 és 2006 között három kupadöntőben ült edzőként a kispadon. 2004-ben a Ferencvárossal, 2005-ben a Sopronnal nyert, 2006-ban a Vasassal tizenegyes-párbajban vereséget szenvedett.

A GYŐRI ETO JÁTÉKOSAI A KUPASOROZATBAN (8 mérkőzésen 28 labdarúgó, 30 szerzett gól):
8 mérkőzés: Nemanja ANDRICS (5 gól)
6 mérkőzés: Vladimir DJORDJEVICS, PÁTKAI Máté (1), Marek STRESTIK (2)
5 mérkőzés: DUDÁS Ádám (7), Rok KRONAVETER (2), LIPTÁK Zoltán, Onisor-Mihai NICOREC (1), Linas PILIBAITIS, Michal SVEC, Nikola TRAJKOVICS (1)
4 mérkőzés: Marko DINJAR (1), Marian HAD, Djordje KAMBER (1), Tarmo KINK (2), MOLNÁR Péter, Szasa SZTEVANOVICS, TOKODY Tibor (1), VÖLGYI Dániel (2)
3 mérkőzés: Jarmo AHJUPERA, KOLTAI Tamás, LANG Ádám, VARGA Roland
2 mérkőzés: NÉMETH László, TAKÁCS Ákos
1 mérkőzés: Rati ALEKSZIDZE (3), Mihai DINA (1), KOZMA Máté

A DVSC-Teva érdekes sorozatot tudhat magáénak a kupadöntőbe jutással: az addig vezető úton egyetlen élvonalbeli csapattal sem találkozott. A mostani sorozatban a DVSC-Teva, mint nemzetközi kupainduló, csak a harmadik fordulóban kapcsolódott a küzdelmekbe. Az első fellépésén simán, 3-1-re nyert a Szentlőrinc otthonában. Annál nehezebb feladat jutott a következő körben: az egyben presztízscsatának is számító, Nyíregyháza elleni párharc, amely ráadásul a Loki őszi formahanyatlása idejére esett. A 3-2-es nyírségi vereség után azonban a csapat a visszavágón 3-1-re nyert, s továbbjutott. A sors megjutalmazta a piros-fehéreket a továbbjutásért: valljuk be, a lehető legkönnyebb ellenfelet kapták a negyeddöntőben. A fiókcsapatot, a Létavértest 10-0-s összesítéssel (2-0, 8-0) búcsúztatta Kondás Elemér együttese. Az elődöntőben a Vasas ellen a piros-fehérek – Ferenczi két és Czvitkovics egy góljával – 3-0-ra nyertek az elődöntő első mérkőzésén, a Fáy utcában. A visszavágón az angyalföldiek ugyan vezetést szereztek, de aztán a DVSC simán, 3-1-re nyert Coulibaly két és Sidibé egy találatával.

A DVSC-TEVA JÁTÉKOSAI A KUPASOROZATBAN (7 mérkőzésen 32 labdarúgó, 24 szerzett gól):
7 mérkőzésen: LUDÁNSZKI Bence (2 gól)
6 mérkőzésen: CZVITKOVICS Péter (1), SZŰCS István
5 mérkőzésen: FERENCZI János (2), PÖLÖSKEI Péter (3)
4 mérkőzésen: BÓDI Ádám (1), Adamo COULIBALY (6), SPITZMÜLLER István, SZÉCSI Márk, VERPECZ István
3 mérkőzésen: Selim BOUADLA, DOMBI Tibor (1), ENGEL Alex, KUTI Krisztián, LUCAS Marcolini (1), Vukasin POLEKSZICS, Ibrahima SIDIBÉ (1), Dajan SIMAC (1), SZAKÁLY Péter (3)
2 mérkőzésen: BERNÁTH Csaba, GÁL Mátyás (1), Nenad KISO, KORHUT Mihály, KULCSÁR Tamás (1), LUIS RAMOS, MÁTÉ Péter, NAGY Zoltán, REZES László
1 mérkőzésen: ALBERT István, Slimane BOUADLA, VARGA József, Mbengono YANNICK

Ha a Győri ETO nyeri a kupát:
– tizennyolcadik alkalommal fordul majd elő, hogy a bajnok „duplázik”, azaz az adott évben a kupát is megnyeri a bajnokság mellett. (Korábban: Ferencváros 1913, 1927, 1928, 1976, 1995, 2004, MTK 1914, 1923, 1925, 1997, Újpest 1969, 1970, 1975, Bp. Honvéd 1985, 1989, DVSC-Teva 2010, 2012)

Ha a DVSC-Teva nyeri a kupát:
– tizenötödik alkalommal fordul majd elő, hogy az előző évi kupagyőztes megvédi címét. A DVSC 1999 óta ötször nyert kupát, de egymást követő évben még soha. (Korábban: Ferencváros 1928, 1943, 1944, 1994, 1995, 2004, MTK 1911, 1912, 1925, 1998, Győri ETO 1966, 1967, Újpest 1970, 1983)