MK-történelem: A Honvéd vezet hattal több győzelemmel

2019. május. 21., 18:34   |

A Bp. Honvéd – a jogelődök szereplését is beszámítva – tizennyolcadik alkalommal játszhat a Magyar Kupa döntőjében, hétszer meg is nyerte a trófeát. A MOL Vidi FC eddig egyszer diadalmaskodott, négy döntött veszített.

Szurkolói információk a 78. Magyar Kupa-döntőre

A Bp. Honvéd először néz szembe NB I-es ellenféllel az MK 2018/19-es kiírásában - a döntőig elkerülte az élvonalbeli kihívókat. A MOL Vidi FC a Ferencvárost és a DVSC-t is búcsúztatta a sorozatból. A találkozóra már 2500 forinttól válthatók jegyek a meccsjegy.mlsz.hu oldalon.

Tovább

A magyar profi futball első idényének decemberében, még amatőrcsapatával nyerte meg a Kispesti AC a Magyar Kupát. 1926-ban a Kispesti AC diadalmaskodott a fináléban a BEAC együttese fölött. A KAC addigi fennállása legnagyobb diadalát érte el, ám méltatlan körülmények közepette. "Kezdjük a furcsaságokat azzal, hogy 1926-ban valójában az 1925-ös sorozatot nyerte meg, mert – élcelődött a Nemzeti Sport 1926. november 2-án – az elmúlt bajnoki év rövidnek bizonyult ahhoz, hogy az MLSZ a Magyar Kupa-mérkőzéseket is lebonyolítsa”. A piros-fekete sereg a finálét a BEAC-cal vívta, s mivel az első összecsapás 1:1-re végződött, következhetett az ismétlés. December 19-én mindössze százötvenen dideregtek a háromszori hosszabbítás miatt 160 perces tusán. Jellemző módon a másnapi Nemzeti Sport a 9. oldalára tette tudósítását, mint teljességgel érdektelent, „Déltől csaknem estig küzdött a két csapat a győztes gólért” alcímmel. A KAC-amatőrök birkóztak az egyetemistákkal a lóversenytéri Postás-pályán, hiszen a klub profi játékosai aznap a JSC-t verték el 7:2-re. A döntő találat a 157. percben esett, a (későbbi szövetségi kapitány) Fábián József kapus melléről lepattanó labdát Gregor bebombázta (3:2).

A következő dátum 1955, amikor ellenben meglepetést keltett, hogy az Aranycsapat kulcsembereire épülő Bp. Honvéd 3:2-re kikapott a története első nagy sikerét elérő Vasastól. Egyébként ez volt az első, a Népstadionban rendezett MNK-döntő, attól kezdve 1979-ig, a lebonyolítási rend megváltoztatásáig (az 1972-es kivételével) minden döntőt ott rendeztek. S ez a vereség az oka annak, hogy az Aranycsapat legendás honvédos sztárjai soha életükben nem nyertek Magyar Népköztársasági Kupát!

1964-ben, hosszú és indokolatlan szünet után írták ki ismét az MNK-t. A döntőt Komora Imre góljával 1:0-ra nyert a katonacsapat az akkoriban kupaspecialistának számító Győri Vasas ETO ellen. Érdekes, hogy a piros-fehérek az elődöntőben a BLASZ I-es, tehát ötödosztályú (!) Testvériséget győzték le.

1968 és 1973 között három alkalommal is MNK-döntőt játszhatott a Bp. Honvédot, de mindegyiket elveszítette, előbb az MTK, majd a bajnoki címre törő, az esztendő végén duplázó Újpest Dózsa, végül pedig a Vasas ellen. Utóbbi különösen emlékezetes finálé volt, még három szerzett gól is kevés volt a kispesti kupasikerhez. Pál József két, Kozma Mihály egy góljára ugyanis Kovács Ferenc gólja mellett, Várady Béla mesterhármassal felelt.

1983-ban folytatódott az elveszített kupadöntők sora, hiába szerzett Kozma Mihály tíz év után újra gólt a döntőben. Az ő és Gere László gólja ellenében ugyanis Törőcsik Andrásé, Kisznyér Sándoré és Kiss Sándoré állt, 3-2-re nyert az Újpesti Dózsa.

Az egykoron győztes gólt lövő Komora Imre által dirigált Bp. Honvéd 1985-ben aztán megtörte a rossz szériát, kiütötte a Tatabányai Bányászt. Kovács Kálmán és Détári Lajos két-két, Dajka László egy gólt szerzett a fináléban.

A nyolcvanas évek második, illetve a kilencvenes évek első felében gyakran változott a játékosállomány, ellenben továbbra is sikeres volt a Honvéd a kupában, legalábbis, ha a döntős szerepléseket nézzük. 1988-ban 3-2-re kikapott Csank János Békéscsabájától, ellenben egy évvel később, Fodor Imre góljával, a Ferencváros ellen megnyerte a serleget. Egy újabb esztendő elteltével ismét bejutott a végjátékba, ismét esélyesebbnek számított – de megint 3-2-re kikapott egy kitűnő vidéki csapattól, ezúttal a Garami József által irányított Pécsi MSC-től. Mint ahogyan 1994-ben a Ferencváros is visszavágott az akkor már Kispest-Honvédnak nevezett alakulatnak: 3-0-ra és 2-1-re nyerte a kétmérkőzéses finálét.

1996 a következő fontos dátum: a piros-fekete legénység a döntő első mérkőzését 1–0-ra elveszítette a BVSC-Dreherrel szemben (0-1), de a Bozsik Stadionban 2–0-ra nyert. Piroska Attila a 87., Árgyelán János a 88. percben szerzett gólt (2–0).

A következő és egyben eddigi utolsó nagy Honvéd-kupaperiódus a kétezres évek első évtizedében jött el. 2004-ben már a döntőbe jutás is nagy bravúrnak számított az akkor a második osztályban szereplő csapattól, a finálét a Ferencváros nyerte meg 3–1-re. 2007 és 2009 között egfymást követő három döntőben is szerepelt a kispesti csapat. Először, éppen Supka Attila irányításával, tizenegyesekkel vert meg az edző korábbi gárdáját, a bajnok DVSC-t. A Loki a következő évben alaposan visszavágott (7–0, 2–1). Ezelőtt pontosan tíz évvel 2009 tavaszán játszott a mostanit megelőzően utoljára a Bp. Honvéd a kupadöntőben. A Győri ETO elleni 180 percben csupán egy gól esett, azt a kispestiek légiósa, az elefántcsontparti Guie-Gneki Abraham lőtte.

A Vidi – még Videoton néven – 1982-ben szerepelt először a Magyar Népköztársasági Kupa döntőjében, Szentmihályi Antal (Burcsa Győző kivételével) már szinte a legnedás UEFA-kupa-emetelést teljesítő gárdája 2-0-ra kikapott az Újpesti Dózsától. 2001-ben is vereséget hozott a székesfehérváriaknak a kupadöntő, akkor a DVSC győzte le őket, 5-2-re az Üllői úton.

Nagyszerű emlék a Vidi híveinek 2006, a klub akkor nyerte meg az első nagy trófeáját, előbb volt kupagyőztes, mint bajnok. A Fehérvár néven szereplő legénység a rendes játékidőben 2-2-re végzett a Vasassal. A trófea sorsa (a Magyar (Népköztársasági) Kupa históriájában 1986 és 1993 után harmadszor büntetőpárbajban dőlt el. Az első hat lövés egyaránt gól lett, majd Jusuf Dajić rontott. Mielőtt nagyon megijedtek volna a fehérváriak, Sebők Zsolt – aki Daniel Ovidiu Tudor eltiltása miatt került a kapuba a döntőre – kivédte Ivan Janjics kísérletét. Újabb sikeres próbálkozások után, a Vidi 6-5-ös vezetésénél Molnár Zoltán következett. Balra tartó lövését Sebők Zsolt kiütötte, a Magyar Kupa győztese lett a Csertői Aurél által dirigált FC Fehérvár!

Azóta még kétszer vívott döntőt a Videoton, mind a kétszer olyan szezon végén, amelyben bajnoki címet nyert. 2011-ben, túlzás nélkül állíthatóan, nagy meglepetésre, 3–2-re kikapott a Kecskeméttől. 2015-ben, a második félidőben mostoha időjárási körülmények között, a Ferencvárossal szemben maradt alul (0-4), a Groupama Arénában.